18 marca, 2018

CERN – Genewa


Uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum spędzili 3 dni na wyjeździe naukowym, którego głównym celem były odwiedziny CERN.

Zwiedzanie rozpoczęli od mieszczącej się w wielkiej kuli, interaktywnej wystawy „Mikrokosmos”, która w atrakcyjny sposób wyjaśnia podstawy fizyki wielkich energii. Następnie uczniowie udali się do recepcji CERNu, gdzie spotkali się z dr Arkadiuszem Gorzawskim, fizykiem, który studiował w Krakowie na AGH. Przygotował on dla nich ciekawą prezentację o działalności CERN-u. Dowiedzieli się z niej m.in., że technologie wynalezione w tym ośrodku badawczym znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach, między innymi w medycynie. CERN miał również ogromny wkład w rozwój Internetu. Aktualnie na terenie CERN znajduje się największa hala serwerów w Europie. 


Następnie zobaczyli film w technologii 3D, pokazujący, jak działa Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Mogli też przez szklaną szybę podpatrzyć, jak naukowcy na monitorach komputerów obserwują zderzenia cząstek na ATLAS-ie, jednym z siedmiu detektorów cząstek w LHC.
Dalszą część wizyty w CERN-ie poprowadził p. Grzegorz Daniluk – inżynier elektronik z Warszawy. Uczniowie zobaczyli naziemną ekspozycję urządzeń używanych w ośrodku, jak również zapoznali się z niefunkcjonującym już, ale przekształconym w obiekty muzealne sprzętem. 
W recepcji CERN-u, gdzie rozpoczynał się i kończył każdy etap zwiedzania, czekała na nch niespodzianka –  sąsiadka z Rząski, pani Karolina Bożek, która pracuje w CERN-ie jako informatyk. Pani Karolina opowiedziała  o swojej pracy w CERN-ie i o tym, jak planować swoją edukację, aby dostać pracę w tak prestiżowym międzynarodowym ośrodku naukowym.

Dziękujemy bardzo za to spotkanie!

 

Skip to content Back to top