Legitymacja

mLegitymacja

Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Już teraz na wniosek rodziców/prawnych opiekunów szkoła może wydać elektroniczną wersję tradycyjnej, papierowej legitymacji.

Co to takiego mLegitymacja?

mLegitymacja szkolna to bezpieczne narzędzie, dzięki któremu uczniowie potwierdzą przysługujące im uprawnienia, za pomocą telefonu komórkowego.

To dokładnie to samo, co „zwykła” legitymacja szkolna, ale w telefonie. Wszystko dzięki aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie ściągnąć na telefon. mLegitymacje będą dostępne dla telefonów z systemem Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iSO (wersja 10.3 lub nowsza). Mobilna wersja legitymacji szkolnej będzie uzupełnieniem jej standardowych form – papierowej lub plastikowej karty.

Czym dokładnie jest mLegitymacja?

mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel.

Co na niej zostanie umieszczone?

Przede wszystkim wiek ucznia, informację o tym czy legitymacja jest ważna oraz dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach:
– imię i nazwisko ucznia,
– numer legitymacji,
– datę wydania,
– termin ważności,
– status użytkownika (uczeń),
– datę urodzenia,
– PESEL,
– adres zamieszkania,
– nazwę i adres szkoły.

Z mobilnej wersji legitymacji będzie można korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku „tradycyjnych” dokumentów. Za pomocą mLegitymacji potwierdzimy status ucznia podczas kontroli biletów. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.

Jak to działa?

mLegitymacje szkolne wydawane będą uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

„Mobilna” legitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydano legitymację szkolną. Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).

mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.

Co należy zrobić?

 1. Pobrać wniosek, wypełnić i dostarczyć do sekretariatu uczniowskiego. Wniosek do pobrania tutaj.
 2. Dostarczyć wniosek do sekretariatu uczniowskiego oraz przesłać zdjęcie na maila szkoły sekretariat@sprzaska.zabierzow.org.pl
  Zdjęcie musi spełniać wymogi zdjęcia dokumentowego (format JPG lub JPEG, wymiar: minimum 480×600 pikseli, maksimum: 1440×1800 pikseli, maksymalny rozmiar pliku: 1MB, nazwa pliku: imię_nazwiko_klasa). 
 3. Oczekiwać w dzienniku elektronicznym informacji o odbiorze kodu QR i kodu aktywacyjnego do aplikacji mObywatel (osobisty odbiór rodzica/opiekuna prawnego w sekretariacie uczniowskim).
 4. Zainstalować aplikację mObywatel ze sklepu Google Play lub Apps Store.
 5. W usłudze mLegitymacja szkolna zeskanować otrzymany kod QR oraz wpisać kod aktywacyjny mLegitymacji.

 

Fotografia do mLegitymacji

Wykonaj fotografię do mLegitymacji przy pomocy kreatora!

Zdjęcie do mLegitymacji można uzyskać przy pomocy Generatora. Mogą z niego skorzystać wszyscy uczniowie uczęszczający do szkoły biorącej udział w programie mLegitymacja.
Jesteś ciekaw, jak działa Generator do zdjęć? Jest to nowoczesne narzędzie, które pozwala przygotować zdjęcia spełniające kryteria fotografii do mLegitymacji. Działanie kreatora jest oparte na sztucznej inteligencji, która automatycznie usuwa tło ze zdjęcia, a następnie zamienia je na białe. Oprócz tego, generator dobiera odpowiednią wagę oraz rozmiar fotografii.

Fotografia do mLegitymacji powinna spełnić kilka wymogów. Warto pamiętać o:

 •  wzroku zwróconym na wprost (najlepiej patrzeć wprost do obiektywu),
 •  równomiernym oświetleniu twarzy,
 •  zamkniętych ustach,
 •  równo ustawionej twarzy ‒ nie można jej przechylać na boki,
 •  zdjęciu różnego rodzaju nakryć głowy.

Obsługa Kreatora do zdjęć nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, dlatego każdy z pewnością poradzi sobie z przygotowaniem zdjęcia do mLegitymacji.

Co trzeba zrobić, by wykonać taką fotografię?

 1. Uruchom przeglądarkę internetową w swoim telefonie.
 2. Wejdź na stronę Kreatora do zdjęć poprzez link
  https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji
 3. Wybierz fotografię ze swojego smartfona lub kliknij przycisk “zrób zdjęcie” w celu wykonania nowego zdjęcia.
 4. Pobierz przygotowaną fotografię.
 5. Wykorzystaj ją do zdjęcia w Twojej mLegitymacji.
 6. Wykonanie zdjęcia przy pomocy Kreatora jest znacznie łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej, bo nie musisz nawet wychodzić z domu! Cały proces przebiega bardzo sprawnie i nie trwa dłużej niż minutę!

 

Załączniki:

Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel    Pobierz

Instrukcja instalacji mLegitymacji dla uczniów Pobierz

Wniosek o wydanie mLegitymacji Pobierz 

Potwierdzenie odbioru kodu QR i hasła do aktywacji mLegitymacji Pobierz

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Pobierz

Skip to content Back to top